Colette

HomeAkcja sterylizacji

Dlaczego sterylizować

Nadpopulacja kotów i psów jest w Polsce ogromnym problemem. Efekt to pękające w szwach schroniska i wałęsające się, szukające pożywienia bezdomne zwierzaki.


NIE ROZMNAŻAJ, BĄDŹ ODPOWIEDZIALNYM OPIEKUNEM.

Sterylizacja (zabieg chirurgiczny) jest normą we wszystkich cywilizowanych krajach i najskuteczniejszą metodą unikania niepotrzebnego przychówku. Zabieg sterylizacji jest bezpieczny i obecnie przeprowadzany przez weterynarzy rutynowo. Po zabiegu zwierzaki bardzo szybko wracają do zdrowia.


Wysterylizowane koty i psy obu płci żyją o kilka lat dłużej, spadają poważnie zachorowania na pewne typy nowotworów złośliwych. Psy i koty obu płci po zabiegu nie są skłonne do włóczęgostwa, silniej wiążą się emocjonalnie ze swym opiekunem. Po sterylizacji kotki nie męczą się podczas długich i częstych rui, w czasie których często obsikują cały dom, suki nie mają cieczki. Samce są mniej agresywne i bardziej spokojne, ponadto nie zarażają się od swych partnerek drogą płciową rożnymi chorobami (np. kocią białaczką). Kocury wykastrowane nie mają przykrych nawyków opryskiwania moczem swego terytorium, zanika nieprzyjemny zapach moczu.

 

Zachęcamy opiekunów zwierząt bezdomnych do wysterylizowania swoich podopiecznych (w czym możemy pomóc), ale przede wszystkim apelujemy do właścicieli zwierząt domowych, aby sterylizowali swoje koty i psy.Często właściciele nie rozumieją, że istnieje prosta zależność między domowym kotem/psem rodzącym kociaki/szczeniaki a ilością bezdomnych zwierząt! I nie chodzi tu o ewentualne pozbycie się kociąt/szczeniąt… Nawet jak znajdą Państwo im domy to po pierwsze  nigdy nie wiadomo czy ten dom będzie domem na 20 lat, a przede wszystkim Państwa kociak/szczeniak odbiera dom tym zwierzakom, które urodziły się jako bezdomne po działkach, piwnicach i które tym samym nie miały odpowiedzialnych właścicieli. Dopóki prywatne osoby będą doprowadzać do rozrodu swoje kotki/suki to zawsze będzie przepełnienie w schroniskach, na te zwierzęta już po prostu nie wystarczy domów. Niestety osób chętnych przygarnąć zwierzaka jest dużo mniejniż ilość zwierząt do adopcji, w związku z tym większość z nich jest skazana przez całe życie na bezdomność, bo co chwila pojawiają się nowe maluchy do wzięcia!


Proszę pomyśleć również o tej kociej/psiej matce jaki musi mieć wycieńczony organizm, jeżeli non stop albo jest w ciąży albo karmi! Sterylizacja to również najlepsza opcja dla państwa kota ze względu na jego zdrowie - nawet jeżeli Państwa kotka jest kotem niewychodzącym to męczą ją bezustanne ruje, wszelkie blokowanie hormonalne jest dla kotów bardzo niezdrowe – w perspektywie może doprowadzić do ropomacicza i raka sutka.

Sterylizacja/kastracja jest jednorazowym wydatkiem, a biorąc pod uwagę koszty utrzymania samego kota/psa jak również ewentualnych kociąt/szczeniąt, nie jest to wcale taki duży wydatek. Można zawsze też skorzystać z promocyjnych sterylizacji w ramach akcji cyklicznie organizowanych przez wiele gabinetów weterynaryjnych – m.in. w marcu i październiku.

 

Mogą to Państwo zmienić, bądźmy odpowiedzialni za nasze zwierzęta!

 


Więcej na temat zalet sterylizacji/kastracji kotów mogą Państwo przeczytać tutaj.